Sfântul Cuvios Atanasie Athonitul, serbat la Schitul Pocrov

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 6, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Acest sfânt este și ocrotitorul Schitului Pocrov din județul Neamț, care și-a serbat cu acest prilej hramul de vară. Numeroşi pelerini din mai multe judeţe ale Moldovei au urcat până în „Poiana raiului” pentru a se ruga împreună la acest ceas de sărbătoare. Oamenii i-au purtat în rugăciune pe toţi cei din familiile lor şi pe bolnavii aflaţi pe patul de suferinţă. Într-o atmosferă plăcută de vară, Sfânta Liturghie a fost săvârşită pe platoul din faţa bisericii aşezământului monastic. Slujba a fost oficiată de către arhimandritul Benedict Sauciuc, stareţul Mănăstirii Neamţ, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Prezenţa părintelui stareţ la momentele importante din viaţa schiturilor pe care le oblăduieşte arată grija şi dragostea faţă de lucrarea duhovnicească şi misionară a vrednicilor egumeni. În cadrul Sfintei Liturghii, au fost pomeniţi toţi ctitorii şi binefăcătorii trecuţi la Domnul. La momentul împărtăşirii, numeroşi credincioşi de toate vârstele au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. În cuvântul de învăţătură adresat, arhimandritul Benedict Sauciuc a făcut referire la viaţa şi minunile Sfântului Cuvios Atanasie Athonitul, apreciind în acelaşi timp evlavia pe care creştinii ortodocşi o au faţă de acesta. Protosinghelul Ambrozie Ghinescu şi-a exprimat nădejdea că momentul de împreună rugăciune le va fi de folos tuturor celor prezenţi, prin rugăciunile mijlocitoare ale Maicii Domnului şi sfinţilor Bisericii. Prin osteneala obştii Schitului Pocrov, al prietenilor acestei aşezări monahale şi al fiilor duhovniceşti ai protosinghelului Ambrozie, s-a organizat la final o agapă frăţească.