Un nou paroh pentru Parohia Lespezi, Protopopiatul Paşcani

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 14, 2020   Autor: Constantin Ciofu

De dimineaţă s-a oficiat slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie, în prezenţa a numeroşi credincioşi, a reprezentanţilor autorităţilor locale, ai şcolii din localitate şi a invitaţilor noului paroh. La finalul Sfintei Liturghii, a fost citită rugăciunea pentru începutul noului an şcolar, în prezenţa copiilor din parohie şi a dascălilor. Apoi, părintele Pavel Postolachi, protopop al Protopopiatului Paşcani, a ţinut un cuvânt celor prezenţi în care a făcut referire la importanţa rugăciunii în viaţa unei comunităţi şi la rolul pe care îl are preotul trimis de ierarh în parohie ca să slujească lui Dumnezeu şi să povăţuiască pe calea mântuirii sufletele oamenilor. În acelaşi timp, părintele protopop Pavel Postolachi a amintit de preotul Gheorghe Potolincă, mutat la Domnul, care a păstorit Parohia Lespezi până în anul 1999, şi despre părintele Ovidiu Constantin Drimbu, care a desfăşurat o activitate pasoral-misionară deosebită în această parohie până în vara acestui an. Protopopul de Paşcani i-a îndemnat pe reprezentanţii instituţiilor prezente să fie alături de Biserică pentru binele credincioşilor şi l-a prezentat asistenţei pe părintele Petru Tărăboi, pe preoteasa Gabriela şi pe cei doi copii Sofia şi Cristian. La rândul său, preotul paroh Petru Tărăboi şi-a exprimat „recunoştinţa şi preţuirea” faţă de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru că i-a încredinţat spre păstorire Parohia Lespezi. De asemenea a mulţumit părintelui protopop, părintelui Ioan-Gigi Daniel, secretar al Protopopiatului Paşcani, părintelui Ovidiu Constantin Drimbu, preoţilor prezenţi, autorităţilor locale şi tuturor celor ce au fost împreună la acest moment festiv. Părintele Ovidiu Constantin Drimbu, în prezent paroh la Parohia Stolniceni-Prăjescu, a mulţumit oamenilor din Lespezi pentru cei 21 de ani în care au avut parte multe momente frumoase pe care le va păstra în suflet. Parohia Lespezi mai are pe lângă Biserica „Sfinţii Voievozi” un locaş de închinăciune închinat Adormirii Maicii Domnului. În perioada următoare, vor fi demarate lucrările de finalizare la casa parohială cu sprijinul autorităţilor locale, al enoriaşilor din parohie şi al oamenilor de pretutindeni care îşi doresc să se regăsească în această lucrare.